Haber

Estonya’da yapılan genel seçimleri Başbakan Kallas liderliğindeki Reform Partisi kazandı.

Baltık ülkesi Estonya’da yapılan genel seçimlerde iktidardaki Reform Partisi yüzde 31,2 oyla birinci oldu.

Oyların tamamının sayıldığı seçimin ilk sonuçlarına göre, oyların yüzde 31,2’sini alan Başbakan Kaja Kallas liderliğindeki Reform Partisi 101 sandalyeli parlamentoda 37 sandalyenin sahibi oldu.

Kallas, başkent Tallinn’de yaptığı konuşmada, “Henüz nihai olmayan bu sonuç, bize iyi bir hükümet kurma konusunda güçlü bir yetki verecektir.” söz konusu.

2019 seçimlerinde yaklaşık yüzde 18 oy alarak ülke siyasetinin ana akımına giren ve üçüncü büyük parti haline gelen aşırı sağcı popülist EKRE, yüzde 16,1 oyla ikinci olarak 17 sandalyenin sahibi oldu. Meclis.

900 binden fazla seçmenin bulunduğu Estonya’da 9 siyasi partinin katıldığı seçimlerde Merkez Parti yüzde 15,3 oyla üçüncü oldu.

Katılımın yüzde 63,7 olduğu seçimde 6 parti meclise girmek için gerekli olan yüzde 5 barajını geçti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra başta hayat pahalılığı olmak üzere ulusal güvenlik ve sosyo-ekonomik sorunlar seçim kampanyalarının ana teması haline geldi.

Kallas liderliğindeki merkez sağ Reform Partisi, savaş sırasında Avrupa’da Ukrayna’nın en açık sözlü destekçisi olarak kabul edildi.

1991’de Sovyetler Birliği’nden ayrılarak NATO ve Avrupa Birliği’ne katılan 1,3 milyon nüfuslu ülkede mevcut hükümet, muhafazakar Anavatan Partisi ile Sosyal Demokratlar ve Kallas’ın partisinin oluşturduğu bir koalisyon tarafından kuruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu